Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

Včelařská farma Dolní Dobrouč

 

Pro včelaře 

V sekci pro včelaře se blíže zabývám způsoby ošetřování většího množství včelstev ve včelařském provozu společně s prezentací výrobků.

S ohledem na nízkonákladovost budované farmy jsem podstatně zredukoval množství zásahů do včelstev i množství včelařských pomůcek. Z tohoto důvodu je i nabídka včelařských potřeb, které vyrábím pro vlastní potřebu a nabízím pro včelaře pouze v menším rozsahu než u ostatních výrobců

Po několika letech testování slabostěných nízkonástavkových úlů s mnoha nástavky bez mřížky a neskutečně velkého počtu rámků v každém úle jsem se farmu rozhodl vybudovat na naší národní rámkové míře 39x24 a přiměřeném zateplení úlů vlastní výroby.

V konstrukci  úlů a nástavků, kterými postupně vybavuji farmu, jsme využil zkušeností z chovu včelstev v klasických dvouprostorových úlech i nízkonástavkových-tenkostěných úlů provozovaných současně po dobu zhruba 10 roků.Z obou systémů jsme použil především to, co jsme považoval za výhodné pro včely i mě jako včelaře.

Vyráběný úl má čtvercový půdorys, umožňuje teplou i studenou stavbu 11 rámků, zateplení bezfalcových nástavků a střechy je provedeno geotextilií, což společně s paropropustnou strůpkovou folií a odvětráním střechy minimalizuje kondenzaci vody v úle s mnoha negativními důsledky.

Kovová mateří mřížka je zabudována v dřevěném rámu a vytváří odpovídající včelí mezerou mezi horní a dolní loučkou rámků .

Pevné samostatné dno s odnímatelným letákem má 4 cm vysoký podmet, stavební zábrana a vnitřní zateplovací přepážky se nepoužívají.Dno je oboustraně stejné, česno je úmístněno k jedné straně a vytváří tak pro včely výhodnější postavení stavby vzhledem k česnu a pro včelaře pohodlnější manipulaci s rámky i s nástavky u včelnicového uspořádání úlů.Součástí dna může být i podložka pro celoroční diagnostiku spadu.Oboustranost dna umožňuje snadné použití při chovu včelích matek a při tvorbě oddělků.

Síla stěn nástavků je 4cm, z toho 1,5 cm izolace, opláštění nástavku je spojováno vruty do dřeva z vnitřní strany nástavku, jednotlivé stěny nástavku pak vytváří několikrát lomené rohové spoje, čímž je zajištěna velmi dobrá pevnost a především stabilita nástavku.

Klasická očka v nástavcích ve středu přední stěny jsme nahradil pouze pomocným očkem pro výlet trubců a včelích matek z nástavků nad mřížkou , otvor je umístněn do spodní strany nástavku .Při zimování včelstev na teplé stavbě ve dvou nástavcích toto navic umožňuje včelám snažší přezimování především proto, že zimní hrozen se zpravidla vytváří na jeho úrovni ,zasahuje tak do obou nástavků a včelstvo má tak v dobrém dosahu většinu zimních zásob v úle .

Konstrukce úlu umožňuje snadné ošetření fumigací v horním nástavku a vytvoření mikroventilace v zimním období bez výrazné tepelné ztráty pro včelstvo.Na dobrých stanovištích jsou zpravidla vyzimovávána středně silná vitální včelsta s minimem poškozených plástu plísněmi s dostatkem zásob pro jarní rozvoj.

Pro krmení včelstev se dají použít česnová krmítka,krmí se cukerný roztok z plastových lahví nebo sklenic s prosakovacím víčkem.Dno úlu je upraveno pro snadné nasazení tohoto typu krmítka.O způsobu ošetřování včelstev během roku se dočtete v sekci vedení včelstev.

Pro ulehčení práce při přípravě rámků se používá vícevřetenový navrtávač s přestavitelnými vřeteny a při medobraní ometač medníkových plástů s regulací otáček.Oba tyto vlastní výrobky jsou pro vysokou užitnou hodnotu zařazeny ve výrobním progranu.Více o těchto výrobcích naleznete v sekci vrtačky rámků a ometače včel.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout některé starší fografie z budování farmy a výroby. Odkaz na spuštění videa prezentující mnou vyráběnou vícevřetenovou vrtačku rámků a ometač včel naleznete v sekci vrtačky rámků a ometače včel.

V ceníku pro včelaře jsou orientační ceny výrobků , při objednávce většího počtu výrobků jsou ceny dohodou.

 

 

 

TOPlist